Изследователи определиха къде е най-чистият въздух
Мястото с най-чист въздух е в океана край бреговете на Антарктида. Там липсват проследими аерозоли или други частици, произведени от хората.
Екип от климатолози от държавния университет в Колорадо, воден от Соня Кридънуейз, искал да разбере докъде стигат частиците, произведени от индустрията и човешката дейност. Те достигнали под 40 градуса южна ширина, край бреговете на Антарктида и измерили състава на въздуха в няколко точки: от граничния слой и част от долната атмосфера, която влиза в пряк контакт с повърхността на океана.
Пробите не показали аерозоли или други частици, които са свързани с замърсяване или друга дейност.
Вместо това по-голямата част от частиците и бактериите се проследяват обратно до териториите с наличие на вятър, където бактериите и микроскопичните вещества от океана се смесват с вятъра и циркулират в атмосферата.
Екипът комбинира данни за вятъра в региона с анализ на други проби, събрани от океана и атмосферата около основния тестов обект, за да се проследи произходът на частиците в първичното отчитане.
„Успяхме да използваме бактериите във въздуха над океана като диагностичен инструмент за извеждане на ключови свойства на долната атмосфера“, казва Томас Хил от Колорадо в новинарския блог на университета.


„Например, че аерозолите, контролиращи свойствата на облаците, са силно свързани с океанските биологични процеси и че Антарктида изглежда изолирана от разпръскване на микроорганизми и отлагане на вещества от южните континенти.“
„Като цяло се предполага, че тази част от океана е едно от много малкото места на Земята, което е било незасегнато от антропогенни дейности.“
Предишно изследване от 2019 за „най-чистия въздух“ посочи нос Грим в Тасмания. Животновъдите в региона рекламират качеството на говеждото си месо въз основа на чистотата на въздуха и чистата дъждовна вода.